Pożyteczne miejsca w sieci na czas zarazy

Jak tam Wasza kwarantanna? Szczęśliwi, że możecie spędzić więcej czasu w gronie rodzinnym, czy może nie wiecie w co ręce włożyć i jak w spokoju dojeść śniadanie? Przyznam, że ja odczuwam jedno i drugie, a czasem nawet szala przeważa w kierunku "Czy mogę zakazać używania słowa 'mamoo'?"...

Mi w przetrwaniu tego trudnego czasu pomaga kilka rzeczy. 

Po pierwsze działka za domem. 
Świeże powietrze i kawałek trawy zbawiennie wpływa na dzieci: mogą krzyczeć i biegać do woli bez wywoływania bólu głowy u pozostałych domowników, ta sama zabawa, którą pogardziły w domu, nagle stała się sto razy atrakcyjniejsza i mają dostęp do piasku i wody, a to zawsze sukces murowany. Oczywiście nie możemy zapomnieć o bardzo istotnym aspekcie  - na dworze dzieci bardziej się męczą i potem lepiej zasypiają ;)
Jeśli nie macie możliwości wyjść przy domu to koniecznie korzystajcie z pięknej pogody w lesie lub na łące. Gdzieś, gdzie szlaki świecą pustkami, a sarny są na wyciągnięcie ręki, dzieci się wybiegają, a my uspokoimy rozbiegane myśli i nałykamy się witaminy D.

Po drugie planowanie. Wieczór wcześniej spisuję na kartce kilka pomysłów na różne aktywności oraz szykuję potrzebne materiały. Biorę pod uwagę zabawy ruchowe, plastyczne, logiczne i edukacyjne (ten ostatni aspekt zazwyczaj wplatam do wszystkich moich pomysłów). Sprawdzam również prognozę pogody i odpowiednio dostosowuję plany.
Ponadto razem z Lusią spisałyśmy plan dnia, który pomaga nam we wprowadzeniu codziennej rutyny. Również Lusia nie wymaga ode mnie natychmiastowego wymyślania atrakcji, kiedy widzi, że za pół godziny będę się z nią bawić.



Trzecia rzecz to bogaty zasób materiałów online. Obecnie, w trakcie przymusowej izolacji, wielu z nas dużo częściej zagląda w ekrany komórek czy komputerów, więc dlaczego  nie wykorzystać Internetu do celów edukacyjnych i rozrywkowych również dla dzieci? Być może da nam to chwilę na wypicie ciepłej kawy? 
Nie zrozumcie mnie źle - nie zachęcam do usadzenia dzieci na cały dzień przed ekranem, ale do rozsądnego użytkowania zasobów, które oferuje dzisiejszy świat!

Poniżej dzielę się z Wami miejscami w sieci, które uważam za wartościowe i bardzo przydatne źródło materiałów do zabawy i zdobywania wiedzy z najmłodszymi.

1) Poprzez stronę https://artsandculture.google.com/ mamy możliwość przyjrzenia się wielu wspaniałym dziełom sztuki w doskonałej rozdzielczości.
Natomiast 10 znanych, światowych muzeów i galerii sztuki umożliwiło wirtualne zwiedzanie swoich kolekcji, w tym polskie Muzeum Powstania Warszawskiego! 
Również na stronie the Metropolitan Opera możemy obejrzeć wybrane opery online.

2) Google umożliwia także wzbogacenie naszych podróży palcem po mapie o widoki w 3D wielu znanych zabytków i miejsc na świecie. Może przyjrzycie się z każdej strony Bramie Brandenburskiej lub Chichén Itzá?

3) NASA Kid's Club to miejsce w sieci dla miłośników kosmosu. Znajdziemy tam gry, zagadki i animacje, a wszystko poparte rzetelną wiedzą. Strona w języku angielskim.

4) Wydawnictwo Dwie Siostry, odpowiedzialne za opublikowanie między innymi naszych ukochanych Map Mizielińskich, udostępniło na swojej stronie darmowe pliki do pobrania z kartami pracy i kolorowankami bazującymi na wydanych przez nich pozycjach. Znajdziemy tam również fragmenty audiobooków i książek do poczytania. Serdecznie polecam!

5) Od 2016 roku, z inicjatywy The New York Academy of Medicine Library, biblioteki, archiwa i inne instytucje kultury udostępniają część swoich zbiorów w postaci darmowych kolorowanek. How cool is that? ;) Do odnalezienia pod #colorourcollections.

6) Pozostając w temacie kolorowanek koniecznie zajrzyjcie na stronę Super Coloring. To stamtąd biorę materiały do nauki o krajach. Mnóstwo plików do pobrania i szeroka tematyka rysunków - każdy znajdzie coś dla siebie.

7) Chcecie poćwiczyć z dziećmi znajomość języka angielskiego? Epic! to internetowa biblioteka nie tylko z książkami. Znajdziecie tam także quizy czy filmiki edukacyjne. W chwili obecnej jest możliwa darmowa subskrypcja na 30 dni.

8) Wrocławskie Zoo uruchomiło akcję "Domowe Zoo". Ponieważ, podobnie jak wszystkie tego typu instytucje, pozostaje zamknięte do odwołania, władze postanowiły dwa razy w tygodniu - w środy i piątki o godzinie 12:00, przybliżyć dzieciom wybrane zwierzątka. Koniecznie zajrzyjcie na wydarzenie na fb, my siadamy przed komputerem już w najbliższy piątek ;)

9) Kiedy wszystko inne zawiedzie pozostają nam jeszcze bajki. 
Te w postaci audiobooków na Storytel, a wśród nich na przykład seria o Basi, Mary Poppins, klasyki Astrid Lindgren czytane przez Edytę Jungowską, ale też Harry Potter dla starszaków i pozycje anglojęzyczne.
Natomiast Kino Nowe Horyzonty podpowiada wartościowe filmy dostępne legalnie online dla małych i dużych widzów.

Mam nadzieję, że ta lista trochę pomoże Wam spędzić najbliższe tygodnie spokojnie i bez większych stresów. 

Życzę Wam wielu ciepłych kaw i zdrowia!

Komentarze

Śledź nas na Instagramie!

Copyright © Zabawy Lotty