Być jak Picasso - historia sztuki z dziećmi

Jestem z wykształcenia historykiem sztuki i nie byłabym sobą gdybym nie przemycała choć okruszka swojej wiedzy i pasji do zabaw z Łucją. Zdziwilibyście się jak wrażliwe są dzieci i ile potrafią wynieść z kontaktu ze sztuką! 

Wydaje wam się, że nie warto zabierać najmłodszych do muzeów i galerii, bo się łatwo znudzą? Nic bardziej mylnego! Maluchy nieraz są w stanie dostrzec coś co nam umknie - fakturę, kształt, kolor, na który normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi. Nie mają jeszcze wpojonego społecznie podziału na to co interesujące i nudne. Mogą tak samo zachwycić się zwiędłym liściem na ziemi jak i dziełem wielkiego artysty :)
Dlatego to właśnie pierwsze kilka lat życia jest najlepszym momentem na oswojenie dzieci z kulturą wysoką - teatrem, muzyką, malarstwem, literaturą...

Maj jest do tego wyjątkowo dobrym miesiącem, ze względu na nadchodzącą Noc Muzeów. Już 18 maja w całej Polsce i wielu krajach Europy otworzą swoje podwoje galerie, muzea i instytucje kultury umożliwiając zwiedzającym za darmo zanurzyć się w kulturze. 

Wiele miejsc oferuje również specjalne warsztaty i wydarzenia dla najmłodszych, więc koniecznie sprawdźcie co możecie zrobić w tym dniu w swojej okolicy. 

Program dla dzieci we Wrocławiu możecie podejrzeć tutaj. W przyszłym tygodniu zdradzę wam na co się zdecydowałyśmy z Lusią :)

Tymczasem w domowych pieleszach również możemy poznawać słynnych artystów - konstruować latające machiny z Leonardem da Vinci czy podziwiać nenufary z Monetem. 

My wzięłyśmy dzisiaj na warsztat geometryczny kubizm Pabla Picassa. 


Kubizm rozwinął się we Francji na początku XX wieku i Picasso był jednym z jego twórców. Nurt ten charakteryzował się uproszczeniem form, geometryzacją i brakiem perspektywy. 
Ze tego względu na swoją "prostotę" jest łatwy do eksperymentowania z dziećmi, które jeszcze nie mają na tyle wprawnej ręki, aby tworzyć obrazy bardziej realistyczne.
Poza tym jest po prostu zabawny :)

Jeśli razem z nami chcecie wcielić się na chwilę w Pabla Picassa to zapraszamy :)

Będą wam potrzebne:

- karton/tektura
- czarny flamaster
- farby
- nożyczki
- klej

Zacznijcie od narysowania markerem na tekturze kształtów ludzkiej głowy - osobno nosa, oczu, ust, twarzy itd. Wszystko powinno być geometryczne i trochę "dziwne".Koniecznie otwórzcie wcześniej albumy z obrazami Picassa lub sprawdźcie jak wyglądają w internecie. Porozmawiajcie z dziećmi co jest w nich charakterystycznego. Niech wypowiedzą się co się im w nich podoba, a co nie. Ważne jest żeby mogły wyrazić własne zdanie bez krytyki z waszej strony! Jeśli powiedzą "to mi się nie podoba!" spróbujcie je namówić do głębszej analizy - dlaczego? Kontynuując pracę wytnijcie narysowane kształty i dajcie dzieciom do pomalowania. Niech starają się używać jednego koloru w obrębie wyznaczonym przez czarne linie. 

Kiedy farba wyschnie przyklejcie do siebie elementy twarzy tworząc kubistyczny portret.Lusia ma nadzieję, że jej dzieło zawiśnie w galerii sztuki, jak myślicie - ma szansę? ;)Tym wpisem rozpoczynam serię "Historia sztuki z najmłodszymi". Będziemy inspirować się słynnymi artystami równocześnie poznając ich prace :) 
Mam nadzieję, że dzięki temu przekonacie się, że sztuka może sprawiać przyjemność w każdym wieku!Komentarze

Publikowanie komentarza

Follow by Email

Śledź nas na Instagramie!

Copyright © Zabawy Lotty