Robimy sobie muzeum
Bardzo brakuje nam w ostatnim czasie wspólnych wyjść do miejsc kultury. Na warsztaty, do opery, teatrów i muzeów. Jest to bardzo ważna część naszego życia i już planujemy co zrobimy jak tylko skończy się pandemia.
Tymczasem musimy sobie radzić obcując z kulturą w domu. Oprócz wirtualnego zwiedzania, przeglądania atlasów i albumów ze zdjęciami oraz oglądania przedstawień online pozostała nam jeszcze twórczość własna. Może nie tak prestiżowa jak w Luwrze, ale na pewno bardzo radosna ;)
Ostatnio postanowiłyśmy zainspirować się jednymi z warsztatów przeprowadzonych przez Katarzynę Bury z Tekturowo i otworzyłyśmy własne muzeum w miniaturze!
Miałyśmy przy tym mnóstwo zabawy i zajęcie na pół dnia, więc serdecznie polecam tę aktywność :)
Potrzebne będą:
- duże kartonowe pudło,
- kawałki tektury,
- taśma klejąca,
- klej,
- nożyczki,
- kolorowy papier, farby, kredki, bibuła, plastelina, pompony i co tylko przyjdzie Wam do głowy przy tworzeniu dzieł sztuki.
W pierwszej kolejności stawiamy ściany w naszym muzeum. Kawałki tektury przyklejamy pionowo za pomocą taśmy do największego pudełka. Tworzymy w ten sposób sale wystawowe i korytarze.
Następnie wycinamy z kolorowego papieru ramki dla dzieł, które mają zawisnąć na ścianach. Możemy je też wykleić bezpośrednio na kartonie kolorową taśmą (np. washi tape). My miałyśmy akurat pozostałości po wypchnięciu kart do gry planszowej i one stały się naszymi ramami.
Teraz pozostawiamy pole dla wyobraźni dzieci, niech stworzą takie obrazy, kolaże i rzeźby jakie tylko mają ochotę!
Rzeźby mogą powstać z kolorowej plasteliny lub kartoników ponacinanych na brzegach i połączonych ze sobą. A może chcecie zrobić kształt metodą origami?
Pora na przyklejenie dzieł do ścian i ustawienie rzeźb na korytarzach.
Możecie dodatkowo pomalować ściany farbami lub wykleić bibułą (szczególnie, jeśli, podobnie jak my, macie do zamalowania napisy na kartonach :D)
Warto w tym momencie wejść z maluchem na jedną ze stron muzeów, które można zwiedzać online (w tym wpisie podpowiadam gdzie warto zajrzeć) i dopytać, czy jego zdaniem niczego nie brakuje w waszym muzeum.
Na przykład my zapomniałyśmy, że zwiedzający potrzebują czasem przysiąść. Ławki powstały z drewnianych klocków.
Tadam! Pora na wielkie otwarcie! Jestem pewna, że dziecięce figurki będą zachwycone! ;)