Sadzimy papier na Dzień Ziemi

W czasie Wielkanocy nie zapomnijmy, że w najbliższy poniedziałek przypada również święto naszej planety. Jest to doskonała okazja do przybliżenia dzieciom pojęcia ekologii i nauczenia przynajmniej kilku prostych sposobów dbania o Ziemię. Niezwykle ważne jest, żeby już od najmłodszych lat uświadamiać naszym maluchom jak wielki wpływ mamy na środowisko i że nawet takie codzienne czynności jak gaszenie światła czy zakręcanie wody mają znaczenie. 

Ponieważ dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, mam wam dzisiaj do zaproponowania aktywność, która spodoba się każdemu od 2 do 122 lat ;) 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi zrobimy papier z recyklingu! I to nie taki zwyczajny, ale taki, który będzie można zasadzić! 

No to do pracy :)


Potrzebujecie:

- papieru np. kopert, zużytych kartek. Najlepszy jest papier do akwareli, ale nie jest on konieczny. Nie nadają się natomiast kolorowe magazyny!
- wody
- miksera
- sita (siatka i drewniana rama, naszą kupiłam w Tigerze)
- pojemnika większego od sita
- gąbki
- foremki do ciastek, my wykorzystałyśmy takie w kształcie kwiatów
- bawełniany materiał
- nasiona kwiatów (u nas nagietków)
- żelazko

1. W pierwszej kolejności drzemy lub tniemy papier na drobne kawałki i zalewamy wodą. Czekamy aż porządnie nasiąknie, zajmie to około godziny.
2. Papier przekładamy do miksera i dolewamy tyle wody żeby zakryła kartki. Miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Powtarzamy tę czynność tak długo aż cały papier przerobimy na pulpę.

3. Pozwalamy dziecku pobawić się chwilę fajną papką :D

4. Dosypujemy do pulpy nasiona. My zużyłyśmy dwa opakowania, ale mogłyśmy jeszcze więcej, wszystko zależy od ilości masy. Dokładnie mieszamy całość.5. Układamy foremki na sicie i wypełniamy masą papierową. Odciskamy za pomocą gąbki wodę i wyrównujemy powierzchnię.6. Delikatnie przekładamy kształty na bawełnianą szmatkę, jeszcze raz dociskając gąbką.


7. Pozostaje teraz czekać aż nasz czerpany papier wyschnie. Żeby przyspieszyć schnięcie można ułożyć kartki pomiędzy dwoma bawełnianymi kawałkami materiału i wyprasować żelazkiem.8. Kiedy papier wyschnie (u nas zajęło to dwa dni, ale nie przyspieszałam procesu prasowaniem) przystępujemy do robienia kwiatków. 

Potrzebujecie:

- patyczków np. od szaszłyków
- małych doniczek
- papierowej taśmy
- zielonych, sztywnych kartek papieru
- kleju
- czegoś do pisania lub stempelków z literkami
- ziemi do kwiatów


Zielone kartki technicznego papieru składamy na pół. Wycinamy kształty liści tak, aby zgięcie pozostało nie przecięte. 


Razem z dzieckiem piszemy z jednej strony liści "posadź mnie" (my użyłyśmy stempelków, dzięki czemu Lusia mogła to zrobić samodzielnie).Przyklejamy klejem liście do patyczków i za pomocą papierowej taśmy przytwierdzamy kształty z naszego czerpanego papieru.

Na koniec nasypujemy ziemi do doniczek i "sadzimy" nasze kwiaty.Piękne i oryginalne upominki gotowe :) Obdarowanemu wyjaśnijcie, że "kwiatka" trzeba położyć na ziemi i podlewać aż wyrosną te prawdziwe ;)

Komentarze

Follow by Email

Śledź nas na Instagramie!

Copyright © Zabawy Lotty